Освіта в Болгарії

+380 677 71 50 62
Освіта в Болгарії
Освіта в БолгаріїОсвітня система має наступну структуру: дошкільна, основна (початкова і прогімназійна), середня та вища освіта.
 
Шкільна освіта в Болгарії регулюється «Законом про народну освіту» (Закон за народната просвіта). Тривалість навчального року з 15 вересня по 15 червня. Навчальний рік ділиться на 2 півріччя, I півріччя закінчується 10 лютого, канікул після нього немає. Канікули у дітей з 22 грудня по 15 січня-різдвяні та великодні.
 
Школи в Болгарії бувають декількох видів:
• початкові - з 1-го по 4-ий клас;
• прогімназічні - з 5-го по 7-ої або 8-ий клас;
• основні - з 1-го по 8-ий клас;
• гімназичні - з 8-го по дванадцятий клас;
• середні загальноосвітні - з перших по дванадцятий клас.
• профільовані (професійні) гімназії: спортивні, по мистецтвам, по культурі, технічні та ін.
 
Дошкільна освіта
 
Дошкільна освіта не є обов'язковою. Отримати дошкільну освіту можуть діти віком від 3 до 6 років. Ця освіта є частиною основної освіти, яка включає в себе дитячі садки і початкові школи (предучіліщна). Дитячі садки діляться на державні і приватні.
 
Основна освіта
 
Основна освіта в Болгарії є обов'язковою для всіх дітей з 6 до 14 років і її програма включає в себе 8 класів. Основна освіта ділиться на 2 етапи: початкова освіта з 1 по 4 клас і основна (прогімназічна) з 5 по 8 класс. В школах з другого класу починають вивчати іноземну мову, а з п'ятого класу вчать 2 іноземних мови. У деяких школах іноземну мову починають вчити ще з першого класу. Після закінчення 8 класу видається документ про основну освіту та учні за бажанням можуть продовжувати навчання в школах далі, але вже в профільованих класах, в яких поглиблено вивчають один з предметів: іноземна мова, математика, інформатика, біологія або техніка. Щоб вступити в такий клас необхідно скласти іспити з болгарської мови і по профільованому предмету. Також після 7-го або 8-го класу, склавши іспити, можна продовжити навчання в профільованих технікумах, гімназіях або професійних училищах.
У великих містах Болгарії є російські школи. Наприклад, в Софії існує середня школа при посольстві Росії в Болгарії, в якій навчання ведеться російськими викладачами російською мовою. У цій школі можливо також дистанційне навчання. Також у Варні є середня школа імені О. Пушкіна з поглибленим вивченням іноземних мов, з першого класу вивчається російська мова. У звичайних школах навчання йде болгарською мовою, проте за додатковою домовленістю з викладачами можна організувати курс болгарської мови та індивідуальну програму.
 
Середня освіта
 
Школи для середньої освіти діляться на 4 типи: гімназії, професійне училище та загальноосвітні школи. Щоб вступити до гімназії, технікуму або професійного училища необхідно здати іспити.
• Гімназія - навчання триває 5 років і там можна отримати найбільш різнобічну і гарну освіту. До гімназії надходять після 7-го класу. Перший рік в гімназії дуже посилено вивчається іноземна мова. Програма освіти в гімназії є найкращою для підготовки вступу до ВНЗ, саме тому цей тип школи вважається самим престижним. Гімназії в Болгарії бувають математичні, мовні, природо-математичні, гуманітарні.
• Технічні та Професійні училища - вступити туди можна як після 7-го, так і після 8-го класу. Училища надають спеціалізовану в певній галузі освіту, але програма відносно різнобічна. Навчання триває 4 - 5 років.
• Загальноосвітні школи - навчання в цих школах ведеться як за академічною, так і за професійною програмою, яка діє на рівні середньої професійної освіти.
 
Середня освіта здобувається після успішного закінчення 12-го класу і успішної здачі іспитів. Після чого молоді люди приймають рішення про вибір коледжу або університету.
 
Вища освіта
 
У Болгарії є як державні так і приватні Вищі навчальні заклади, навчання в тих і інших платне. Вартість навчання залежить від форми навчання та від обраної спеціальності.
Іноземні громадяни платять за навчання від 2000 – 8000 євро в рік, залежно від ступеня наявної освіти, ВНЗ, спеціальності та форми навчання. Дипломи про вищу освіту, видані Вищими Навчальними Закладами Болгарії визнаються у всіх країнах ЄС.
По загальноєвропейському принципом вищу освіту в Болгарії поділено на три ступені - бакалавр, магістр, доктор.
• перший ступінь - "бакалавр", мінімальний термін навчання чотири роки.
• другий ступінь - "магістр", мінімальний термін навчання п'ять років або ж один рік після отримання ступеня "бакалавр".
• 3-й ступінь - "доктор", мінімальний термін навчання чотири роки після отримання ступеня "бакалавр" або три роки після отримання ступеня "магістра". Навчання здійснюється за науковими спеціальностями.
 
Тим студентам, які отримали повну вищу освіту, присвоюється освітня та наукова ступінь "доктор наук".
• Рівень Бакалавра - освіта спрямована на досягнення рівня повної підготовки до професії і дає право на вступ на ступінь Магістра. Умовою прийому є диплом закінченої повної середньої освіти - школи, технікуму, коледжу, гімназії. Стандартний термін навчання на ступені бакалавра - 4 роки. Закінчується навчання складанням дипломних іспитів і\або захистом дипломної роботи.
 
• Рівень Магістра - продовження навчання після ступені Бакалавра, спрямоване на поглиблення знань, отриманих в попередньому навчанні. Тривалість навчання - півтора року. Закінчується державними іспитами і\або   захистом дипломної роботи і присудженням титулу.
 
Існують такі спеціалізації, до яких неможливо застосувати дану систему, де інші строки навчання, наприклад юридичний факультет, медичний університет, Академія мистецтв та ін. Випускники Юридичного та Медичного факультетів отримують підтвердження титулів після проходження практики і захисту, так званої, ригористичної дипломної роботи.
 
• Доктор наук - умовою прийому є закінчення магістерського рівня і відповідні здібності до наукової роботи. Аналогом в українській освіті є перехідна ступінь від кандидата наук до Доктора наук, термін підготовки до заключного захисту докторської дисертацій 3-4 роки.
Вищі школи в Болгарії по типу поділяються на:
• Університети - навчають за спеціальностями не менше, ніж у трьох з чотирьох основних галузей науки (гуманітарних, природоохоронних, громадських і технічних дисциплін). Вони повинні розташовувати професорським академічним складом на постійному трудовому контракті. Залежно від завершеного курсу, студенти отримують ступінь «бакалавр», «магістр» або «доктор»;
• Спеціалізовані Вищі Училища здійснюють науково-дослідну чи художньо-творчу діяльність і ведуть навчання в одній з чотирьох основних галузей науки, мистецтва, фізичної культури і військової справи. Найменування СВУ відображає специфічну область, в якій воно навчає фахівців;
• Коледжі здійснюють навчання для придбання освітнього кваліфікаційного ступеня «бакалавр». Академічний склад коледжу повинен бути сформований на постійній трудової основі і здійснювати викладання не менше половини з теоретичних і практичних занять.
 
Всі, бажаючі навчатися в Болгарії, повинні пройти 9-місячний курс болгарської мови.
 
Перелік ВНЗ Болгарії:
Софія
Софійський університет "Св. Клімента Охридського"
-Технічний університет
-Університет Національного та світового господарства (УНСГ)
-Університет Архітектури, будівництва та геодезії
-Новий Болгарський університет
-Медичний університет
-Хімікотехнологійний і металургійний університет
-Горно-Рудно-геологічний університет "Св. Іван Рилскі"
-Лісотехнічний університет
-Національна Академія театрального і кіно мистецтв "Кристьо Сараф"
-Національна Художня академія
-Державна Музична Академія "Проф. Панчо Владігеров"
-Національна Спортивна Академія
-Вище Транспортне училище "Тодор Каблешков"
-Вище Будівельне училище "Любен Каравелов"
-Військова Академія "Г. С. Раковського"
-Академія МВС
- Коледж телекомунікацій та поштового зв'язку
-Коледж по бібліотекознавству та інформаційним технологіям
 
Пловдів
1. Пловдівський університет "Паїсія Хилендарського"
2. Аграрний університет
3. Інститут харчової промисловості
4. Академія музики і танцю
5. Медичний університет
 
Варна
1. Технічний університет
2. Економічний університет
3. Медичний університет
4. Варненський вільний університет "Чорноризець Храбр"
5. Вище військово-морське училище "Н. Й. Вапцаров"
 
Бургас
1. Бургаський вільний університет
2. Університет "Проф. Асена Златарова"
 
Стара Загора
1.Тракійскій університет
 
Русе
1.Русенській університет "Ангела Кинчева"
 
Плевен
1.Висшій медичний інститут
 
Велико Тирново
1.Велікотирновскій університет "Св. Св. Кирил і Методій"
2.Національний військовий університет "Васіля Левского"
 
Габрово
1.Технічний університет
 
Благоєвград
1.Амеріканській університет в Болгарії
2.Югозападний університет "Неофіта Рилського"
 
Шумен
1.Шуменській університет "Єпископа Костянтина Преславського"
 
Правец
1.City University - Bulgaria
 
Свіщов
1. Академія народного господарства "Д. А. Ценова"
 
Ботевград
  1. Міжнародна вища бізнес-школа
 
Основні ВНЗи Болгарії
 
Софійський університет "Св. Климента Охридського" – Перша болгарська вища школа, створена в 1888 р. Сьогодні Софійський університет найбільший і найпрестижніший науково-дослідний центр в країні. Включає 16 факультетів і проводить навчання за 90 спеціальностями.
 
Технічний університет (Софія) – найбільший технічний ВНЗ в Болгарії з 60-річною історією в підготовці інженерних кадрів. Пропонує спеціальності англійською, німецькою та французькою мовою.
 
Університет національного та світового господарства - Вища школа, яка готує державну, політичну і бізнес-еліту Болгарії. Університет пропонує навчання за 40 спеціальностями.
 
Національна Академія Театрального і Кіно Мистецтва - перша болгарська вища школа і одна з найпрестижніших Європейських освітніх інституцій в області сценічного та екранного мистецтва. Створена в 1948 р
 
Університет архітектури, будівництва та геодезії - Єдиний в країні проводить навчання за спеціальністю "Архітектура". Офіційно визнається Міністерством культури Франції та Королівським інститутом британських архітекторів RIBA. Студенти отримують ступінь "Евроінженер", так як ВНЗ акредитований найбільшою професійною організацією інженерів в Європі FEANI. Єдиний в Болгарії навчає за унікальною для країни спеціальністю в галузі водного будівництва. Можливе навчання німецькою мовою і отримання 2 дипломів (болгарського і австрійського за програмою співробітництва з Технічним університетом м. Відень).
 
Пловдівський університет ім. "Паїсія Хілендарського" - Ведучий культурний, освітній і науковий центр в Республіці Болгарії.
 
Вище військово-морське училище ім. "Н. Й. Вапцарова"  (Варна) - 130 років історії, спеціалізується на розвитку наукової діяльності в області військово-морських наук і морських технологій.
 
Медичний Університет (Варна) - 50-річна історія. Університет - член однієї з престижних міжнародних організацій - Асоціації європейських університетів.
 
Технічний університет (Варна) - Більше 60 років історії, спеціалізується на машинобудуванні, електротехніці і кораблебудуванні.
 
Варненський економічний університет (ВЕУ) - заснований в 1920 році. У ньому викладають близько 260 регулярних викладачів. Навчальний процес здійснюється за 25 спеціальностями. Бібліотека Університету одна з найстаріших університетських бібліотек в країні.
 
Варненський вільний університет ім. "Чорноризець Храбр" (ВВУ) - створений у 1991 році. Університет пропонує денну та заочну форми навчання 35 спеціальностями.
 
Подобные статьи
27/04/2015 Медичне обслуговування в Болгарії
Сучасна система обов'язкового медичного страхування ("здравне осігуряване") регламентується відповідно до закону про медичне обслуговування ("Закон за здравното осігуряване"). Система обов'язкового медичного страхування створена як державна монополія. Після минулих в країні реформ більшість ...
13/02/2015 Митні правила та Болгарії
Митні правила підрозділяються на ввезення товарів з країни Європейського Союзу та на ввезення товарів з країн, що не входять в Європейський Союз.   Особистий багаж осіб, які в'їжджають в Болгарію з країн, які не є членами ЄС, звільняється від ввізного митного податку за умови, що ввезення таких товарів є нек...
13/02/2015 Пенсія в Болгарії
Між Україною і Болгарією існує договір, за яким ви можете отримувати свою українську пенсію в Болгарії. Пенсіонери в Болгарії мають особливий статус. Саме для цієї категорії громадян в країні діє спрощений режим отримання посвідки на проживання. Крім того, відносно дешева нерухомість, низька вартість життя, близька кул...
13/02/2015 Покупка і оренда машини в Болгарії
Купівля автомобіля в Болгарії   Іноземні громадяни можуть придбати автомобіль в Болгарії при наявності зареєстрованої юридичної особи в країні (докладніше про можливості її відкриття Ви можете прочитати в розділі "Бізнес" на нашому сайті). При покупці автомобіля в лізинг, необхідно щоб фірма була зареє...
13/02/2015 Страхування нерухомості в Болгарії
Після придбання нерухомості одним з найбільш важливих кроків для її збереження є страхування від безпосереднього пошкодження будівлі, від впливу природних і атмосферних явищ, від злодійства, нанесення збитку від неправомірних дій третіх осіб і т. п.   Наша компанія від імені та за рахунок клієнта пропонує укласт...
13/02/2015 Витрати покупців нерухомості в Болгарії
Болгарія  відноситься до країн Європи, де найнижчі податки на нерухоме майно.   Податки, пов'язані з придбанням нерухомості   Податок на придбання нерухомості - 2-3% від суми матеріального інтересу - розраховується або від продажної вартості або від розміру податкової оцінки. За базу розрахунку б...
13/02/2015 Корисна інформація
...
banner
banner
banner
banner
banner
Поездка в Болгарию
Скачайте бесплатный каталог
Руководство покупателя
Обратный звонок
Новости